WIZYTA W FORDOŃSKIEJ SYNAGODZE

Opublikowano: 2023-06-22 13:30, Numer artykułu: 70487

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego uczestnicy projektu „Wielokulturowość Fordonu dawniej i dziś” odwiedzili synagogę w Starym Fordonie. To był już ostatni przystanek podczas poznawania różnorodnych kultur obecnych i wciąż żywych w naszej małej ojczyźnie.
W synagodze zobaczyliśmy ślady po kulturze żydowskiej. Były to dokumenty i części nagrobków. Żydzi w XIX w. stanowili bowiem blisko 70% mieszkańców Fordonu. Do nich należały sklepy i kamienice. Uczniowie mogli obejrzeć również Torę w języku hebrajskim. Dziewczęta zapalały menorę, czyli siedmioramienny świecznik żydowski, a chłopcy przymierzali jarmułki,  nakrycia głowy dla mężczyzn, które są jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli religii żydowskiej.

Przed nami czas wakacji, po których będziemy kontynuować realizację projektu przybliżającego nam wielokulturowość Fordonu. Ale to tego zaprosimy również Was drodzy mieszkańcy naszej dzielnicy.