KULTURA OBECNA WŚRÓD NAS

Opublikowano: 2023-05-29 07:23, Numer artykułu: 69169

Trudna sytuacja sprzed roku sprawiła, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy zamieszkali wśród nas. Oprócz schronienia, znaleźli tu pracę, a dzieci rozpoczęły naukę.
W naszej szkole również uczą się dzieci z Ukrainy. Ksenia i Polina chodzą do klasy 4 i pięknie mówią po polsku. Chętnie się uczą i zawiązały nowe przyjaźnie. Wraz z wychowawcą klasy, panią Moniką Śpiewak-Świątkowską, przedstawiły uczestnikom projektu Kooperacji Fordon swoją kulturę. Oprócz potraw, strojów, kozackiego tańca i ukształtowania powierzchni, dziewczynki zaprezentowały hymn Ukrainy i zaśpiewały ukraińską piosenkę, nawiązującą do wolności. Wolność, to słowo, które za pomocą trójzębu zostało zamieszczone w herbie Ukrainy.

Podczas spotkania nie zabrakło ćwiczeń językowych. Dużym wyzwaniem okazało się odnalezienie poszczególnych liter w ukraińskim alfabecie, ale udało się również przetłumaczyć kilka zwrotów i wyrazów.