ZŁOTO DLA NASZEGO ZESPOŁU

Opublikowano: 2018-11-21 19:42, Numer artykułu: 6979

W ramach projektu Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy
10 listopada 2018 odbyły się BYDGOSKIE ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY BYDGOSKICH SZKÓŁ organizowane przez XV LO w Bydgoszczy. Rywalizowało ze sobą 11 zespołów z bydgoskich liceów, gimnazjów i dwóch szkół podstawowych składających się z 4 – osobowych zespołów.

Grupę Pierwszej Pomocy działającej w SP nr 9 reprezentowali zawodnicy: Matylda Kępska (kapitan), Rozalia Gliszczyńska, Lidia Matyjasek i Przemysław Grzempa – uczniowie klas VIII.

Swą przygodę z pierwszą pomocą rozpoczęli na obozie szkoleniowym pierwszej pomocy w Wielonku we wrześniu tego roku. Postanowili, że chcą wiedzieć i potrafić więcej, więc piątkowe popołudnia spędzali na nauce teorii i ćwiczeniach do późnych godzin wieczornych. Lekcje edukacji dla bezpieczeństwa były również pewnym etapem przygotowań do zawodów, gdzie czasem do bólu trzeba było wykonać pewne zadania bezbłędnie.

Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach w XV LO, gdzie ćwiczyliśmy i przyglądaliśmy się jak ćwiczą inne zespoły. Mieliśmy wtedy szanse wspólnie analizować poszczególne przypadki i proponować swoje rozwiązania.

Nadszedł jednak dzień sprawdzenia swych umiejętności i wiedzy…zawody

Jak się okazało stacje przygotowane przez Głównego Sędziego – Instruktora Pierwszej Pomocy Pana Kacpra Fatza przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Stacje były trudne i wymagały od ratowników podejmowania szybkich i słusznych decyzji. Sędziowie oceniając czynności zespołu skrupulatnie punktowali stały kontakt kapitana ze wszystkimi ratownikami, jakość współpracy ratowników, zapewnienie komfortu psychicznego i termicznego, oraz prawidłowe wykonanie poszczególnych czynności przy poszkodowanym. Zespół miał do pokonania pięć stacji i do rozwiązania test dotyczący zagadnień z pierwszej pomocy.

Zespoły zmierzyły się z następującymi sytuacjami: wypadek komunikacyjny, amputacja kończyn, padaczka, oparzenia, utrata przytomności, omdlenie, osoba spanikowana, rozcięcie łuku brwiowego, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, opatrywanie różnego rodzaju ran, ciała obce w organizmie, użycie defibrylatora.

Stacje były tak realistycznie przygotowane, że zawodnicy czuli się jak by to działo się naprawdę. Każdemu z nich towarzyszył niemały stres.

Dziękuję BARDZO reprezentantom naszej szkoły za zaangażowanie w przygotowanie do zawodów, wytrwałość, samodzielną pracę, pracę w zespole i ogromną dociekliwość, która nie miała końca w wymyślonych przez Was sytuacjach, a mieliście dylemat jak należy wtedy postąpić.

Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się w sali kinowej XV LO i kiedy na salę wszedł Pan Sławomir Maciąg oświadczając, że wynik tegorocznych zawodów jest zaskoczeniem dla wszystkich to nawet wtedy nie przeszło nam przez myśl, że to zespół ze szkoły podstawowej zajął pierwsze miejsce.

Po zaciętej rywalizacji nasz zespół zajął I miejsce.

OGROMNE GRATULACJE DLA ZESPOŁU!

Opiekun GPPP
Ilona Wierzbicka