Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Opublikowano: 2018-11-20 18:39, Numer artykułu: 7464

Ostatnim akcentem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w roku szkolnym 2018/2019 była wycieczka do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku w Bydgoszczy.Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 6 B pod opieką wychowawczyni i bibliotekarki szkolnej.

 

Tramwajem dotarli do Śródmieścia, gdzie udali się na Wyspę Młyńską. Oglądali tam słynne młyny Rothera oraz zabytkowe budynki Muzeum Okręgowego. Stamtąd, uliczkami Starego Miasta, szóstoklasiści przeszli na Stary Rynek. Zwrócili uwagę na okazały gmach Ratusza oraz Pomnik Walki i Męczeństwa.

 

W ten sposób dotarli do budynku WiMBP, gdzie powitał ich pracownik biblioteki w roli przewodnika. Najpierw uczniowie udali się do Czytelni Głównej, gdzie zadziwiła ich ilość gromadzonych przez bibliotekę tytułów czasopism. Stamtąd młodzież, mijając inne pomieszczenia książnicy, przeszła do Pracowni Regionalnej, gdzie czekała na nich opiekunka pomieszczenia. Opowiedziała ona o zgromadzonych w czytelni dokumentach dotyczących Bydgoszczy. Uczniowie mogli przejrzeć roczniki „Dziennika Bydgoskiego” z 1932 roku. Szczególnie podobały im się zamieszczane tam ogłoszenia drobne, które bogato zilustrowały życie w przedwojennym mieście.

 

Bibliotekarka przybliżyła szóstoklasistom legendę o mistrzu Twardowskim, jednej z legend o mieście, które gromadzone są w pracowni. Bardzo atrakcyjny okazał się pobyt w Bibliotece Bernardynów, w której uczestnicy mieli okazję podziwiać księgi nawet z XV wieku. Z kolei pani przewodnik poprowadziła szóstoklasistów do magazynów, gdzie na uczniach wrażenie zrobiła wielka liczba ruchomych regałów z tysiącami książek. Ze zdziwieniem dowiedzieli się, że książnica dysponuje prawie milionem wydawnictw.

 

Wizytę w bibliotece zakończył pobyt w introligatorni. Tam uwagę uczniów zwróciły wielkie prasy i ściski do oprawy książek. Na zakończenie uczestnicy wycieczki zerknęli jeszcze do wypożyczalni multimediów, skąd udali się znów na Stary Rynek, pod okno mistrza Twardowskiego, znanego im z legendy. Pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę na temat przybytków kultury w mieście, uczniowie wrócili do szkoły.