GRUPA PIERWSZEJ POMOCY – ćwiczenia przygotowania do zawodów

Opublikowano: 2018-11-18 18:22, Numer artykułu: 6113 , Autor: I.Wierzbicka

W piątkowe popołudnie, gdy większość uczniów rozpoczęła weekend, członkowie Grupy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej wraz z opiekunem ciężko pracowali do późnych godzin popołudniowych przygotowując się do zawodów, które odbędą się już 10 listopada 2018.

Tym razem na zajęcia wybraliśmy się do XV LO. Ćwiczenia rozpoczęliśmy od przypomnienia poszczególnych etapów pierwszej pomocy, prawidłowego wezwania pogotowia. Skupiliśmy się jednak na ćwiczeniach w resuscytacji krążeniowo - oddechowej u dorosłego. Prowadziliśmy też ćwiczenia z użyciem defibrylatora. Następnie obserwowaliśmy działania zespołu ratowniczego z XV LO i byliśmy pozorantami. Bacznie obserwowaliśmy zachowania ratowników i kapitana zespołu by potem wspólnie omówić ewentualne błędy i zachowania. Na koniec ćwiczeń nasz zespół otrzymał zadanie by zająć się poszkodowanym „wielourazowym” (oparzenie ręki I, II i III stopnia, amputacja dłoni, złamanie otwarte, ciało obce w okolicy uda, poza tym silnie krwawiąca rana cięta stopy oraz liczne zasinienia). Jak się okazało nie każdy z członków grupy radzi sobie ze stresem – jeszcze musimy nad tym popracować. Musimy się wykazać opanowaniem, umiejętnością pracy w grupie, racjonalnie i szybko podejmować słuszne decyzje. Przed nami jeszcze kilka spotkań, co oznacza wiele godzin ćwiczeń. Każde z nas walczy by wziąć udział w zawodach, bo to wyróżnienie, zwieńczenie ciężkiej pracy i sprawdzenie swoich umiejętności.

Dziękuję LIDCE, MATYLDZIE, ROKSANIE i PRZEMKOWI za wspaniale spędzone piątkowe popołudnie. Byliście wspaniali….oby tak dalej.

Ilona Wierzbicka – opiekun grupy