WARSZTATY SZKOLENIOWE „Z INFORMATYKĄ NA TY”

Opublikowano: 2019-03-08 18:19, Numer artykułu: 11270

WARSZTATY SZKOLENIOWE „Z INFORMATYKĄ NA TY”

Klasy VIII a i b wzięły udział w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez „Specjalistów do zadań informatycznych” – firmę „Mali”.

Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z historią informatyki i podstawowymi pojęciami specjalności, zaznajomienie się z bezpieczną i ergonomiczną pracą przy komputerze, poznanie przykładowych zastosowań komputerów oraz typowych zakresów ich użycia, zapoznanie z metodami i technikami rozwiązywania zadań i problemów przy pomocy PC, zrozumienie sposobów selekcjonowania, porządkowania oraz kodowania informacji dla potrzeb komputerowego przetwarzania, poznanie poszczególnych elementów składowych jednostki PC.

Jednocześnie szkolenie miało na celu: uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania Internetu oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, uczenie krytycznego stosunku do mediów oraz odróżnianie świata wirtualnego od rzeczywistego.

W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się m.in.
- Jak tranzystor zmienił świat elektroniki?
- Co robią zera i jedynki w komputerze?
- Kiedy powstał komputer?
- Jak wyglądały pierwsze dyski twarde?
- Ile rdzeni posiada najszybszy komputer świata?
- Co robi woda w monitorze?
- Ile tranzystorów jest w procesorze?
- Jaką powierzchnię zajmują największe serwerownia świata?
- Czy znak @ w każdym kraju nazywany jest „ małpą ”?
- Czym jest GOOGOL (nie mylić z Google)?
- Dlaczego Internet bywa niebezpieczny?

Uczniowie, zwłaszcza Ci, którzy interesują się informatyką i wybierają się do szkół o kierunkach informatycznych na pewno wiele skorzystali i mam nadzieję, że przekazana im wiedza kiedyś zaprocentuje.

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom za wspaniałą postawę uczniowską podczas warsztatów,
a szczególnie tym, którzy wykazali się ogromną wiedzą informatyczną.

Ilona Wierzbicka