OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2019

Opublikowano: 2019-02-28 20:53, Numer artykułu: 10972

W lutym obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019 pod hasłem tegorocznej edycji „DZIAŁAJMY RAZEM”. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są właśnie w lutym. Podczas obchodów DBI 2019 chcieliśmy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby - jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
Dla klas IV-VIII przeprowadzone zostały zajęcia o tej tematyce. Z tej okazji powstały też liczne prace plastyczne, konkursy i prezentacje multimedialne. Poświęciliśmy też czas na tematykę „mowy nienawiści”, która staje się tak wszechobecna wokół nas. Uczyliśmy się też asertywnych zachowań w Internecie.
Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem by ułożyć wierszyk czy rymowankę oraz powstały bardzo ciekawe zasady Netykiety w Internecie.

Uczniowie klas IV – VIII obejrzeli filmy edukacyjne opatrzone komentarzem jak wyglądają przeciętne relacje dziecka uzależnionego od komputera z zabieganymi rodzicami, czy przykład, że to, co umieścimy w Internecie pozostaje w nim NA ZAWSZE i nawet w sytuacjach dla nas kłopotliwych zmiana szkoły, czy zmiana miejsca zamieszkania na niewiele się zda.

Nie należy jednak rezygnować z korzystania z Internetu. „Wszystko jest dobre, ale z umiarem” - ta dewiza ma pełne odzwierciedlenie w przypadku Internetu. Nie możemy pozwolić, aby wpływał on zasadniczo na nasze życie i kontakty z bliskimi. Komputer stwarza możliwości rozwoju zarówno w dobrą, cenną stronę jak i tą mniej pozytywną. Musimy pamiętać, że nie wszystko, co znajdziemy w sieci jest prawdziwe, musimy nauczyć się odróżniać rzeczy złe od tych dobrych, segregować informacje, porównywać je i oceniać. Nie możemy bezkrytycznie dać się podporządkować sieci. Wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm, obniża jego odporność, co z pewnością odbija się na zdrowiu każdego zapalonego fanatyka Internetu.

 

Magdalena Deręgowska - pedagog szkolny
Ilona Wierzbicka - nauczyciel informatyki